Komposztálás a nagyváros közepén?

 

Minden háztartásban keletkezik zöldhulladék: krumplihéj, almacsutka, dinnyehéj… Attól függően, hogy sokat főzünk-e, vagy hányan lakunk együtt, a mennyiség igen eltérő. Hagyományos falusi háztartásokban mindig volt egy gödör, vagy egy kupac, ahol az ilyen javakat gyűjtötték. Jól tudták, hogy megfelelő körülmények között pár hónap alatt a legkiválóbb tápanyag, komposzt lesz belőle a kerti (vagy akár a szobai) növények számára.

Törvényi előírás vonatkozik arra, hogy 2023. december 31-ig meg kell teremteni a biohulladékok szelektív gyűjtésének és optimális felhasználásának feltételeit , ami leginkább a komposztálást jelenti.

Ismert, hogy kertvárosi környezetben sok önkormányzat házi komposztkeretekkel, tanfolyamokkal segíti a kerti és konyhai zöldjavak helyben komposztálását, és az FKF-től megvásárolható zsákokban kitett zöldhulladék elszállítása is megoldott.

 

Amíg a komposztálni való házhoz jövő rendszeres, heti összegyűjtése nem megoldott, a Klímavédelmi és Fenntarthatósági Kabinet kezdeményezésére 2021. áprilisában Erzsébetváros önkormányzata is csatlakozott ahhoz a programhoz, amelyet szakmailag a Főkert felügyel. Ennek keretében az Almássy téren létesült közösségi komposztáló, amelyet a park nyitvatartási idejében (7-21h) használhatunk.

 

A közelben lakók közül bárki ide hordhatja a konyhájában keletkezett zöldhulladékot. Közösen gondoskodnak róla, hogy a komposzt érése zökkenőmentes legyen. A komposztbarátok kiszedegetik a nem oda valókat, időnként száraz anyaggal betakarják a nedves háztartási zöldhulladékot, és amikor majd „beérik”, a korhadási folyamat végén, közösen fogják átszitálni és hasznosítani az anyagot a saját növényeik, illetve az Almássy téri növényzet javára.

 

A komposztáló három rekeszes, hogy legyen hely hova rakni a zöldhulladékot, amikor egy rekesz megtelik.  Ugyanis a komposztálás lassú folyamat, akár egy évet is igénybe vehet.

A komposztálóba csak növényi eredetű anyag, illetve föld kerülhet. Kérjük, hogy az alábbiakat semmiképp ne dobják a komposztálóba: főtt étel maradékai, állati eredetű anyagok, pékáru, használt sütőolaj, déligyümölcs héja.

 

A komposztáló közösséghez a Facebookon az Erzsébetvárosi Komposztbarátok csoportján keresztül lehet csatlakozni, és itt lehet tájékozódni a komposztálás mikéntjéről is.


Infografika forrása: Szent István parki komposztbarátok

kohezios_alap